Östra Reals elever sprider kunskap

I samarbete med Stiftelsen Queen Christina –ett europeiskt kulturinitiativ har  Simon Skog Sand,  Sebastian Bergsvik-Sambergs, Gustav Hawborn Dahlstedt och Julius Olesen som alla går på ekonomiprogrammet inriktning juridik, bidragit med ett uppskattat föredrag på Livrustkammaren den 21 november 2017.

Temat var: Vad betyder denna unika drottning idag? Ett sekel före Upplysningen förespråkade Christina förnuft, tolerans, utbildning, religions- och yttrandefrihet och jämställdhet. Hon vägrade acceptera 1600-talets kvinnosyn och kan ses som en föregångare till den moderna kvinnan. Hon kan också personifiera europeisk integration och är ett exempel på gränsöverskridande civil kurage och kulturens betydelse för samarbete inom och mellan länder.
Stiftelsen Queen Christina Culture and Peace strävar efter att främja kultur, tolerans och fredlig samlevnad.

Ansvarig lärare: Lektor Katharina Brummer

Dela: